Jestli existuje něco, co se úměrně s věkem či dlouhým vztahem může do vašeho života vplížit hodně zákeřným způsobem, je to syndrom podpantofláctví. Odborníci na vztahy tomu běžně říkají proměna alfa muže v betu - beta syndrom. Co si pod tím představit? Je to pro vaše vztahy a intimní život smrtelná nemoc? A jak zjistit, zda jí netrpíte už teď?

Protože vám pravidelně přinášíme články o intimním životě, vztazích a zdravém životním stylu, který intimitu podporuje, nemůžeme se tématu podřízenosti - beta mužům vyhnout. Věřte, že jím je v dnešní společnosti, tedy pokud myslíme tu západní, kam doufáme, že se většina z nás pasuje, ochromeno až 70% mužů. Co je na tom vlastně špatného? Žijete spokojeně své vlastní životy? Mno, možná bude lepší to vzít za trochu jiný konec…

Někdo si totiž fakt, že patří mezi podpantofláky neuvědomuje. To je právě onen problém plíživého procesu. Charakteristika takového muže je docela jednoduchá - cítí se ve vztahu slabý, dělá mu problémy rozhodovat, udávat vztahu směr a nová naplnění, nesnaží se a nevědomky převzal submisivní roli, kterou disponují většinou ženy, pokud nejsou od přírody velitelky. Navíc, tohle všechno může být dost těžké si připustit. Za vším hledej ego!

Kdyby se udělal velký průzkum, řekne velká část mužů, patřící mezi podpantofláky, na svoji obranu, že jsou vlastně spokojeni a zakončí vše otázkou, co špatného je na tom být beta. Někteří možná opravdu jsou. Budiž. Ale kdyby byli všichni 100% upřímní, přiznají podvědomě dlouhodobou nespokojenost, frustraci a možná i pocity selhání a nenaplnění svých tužeb. Z čeho takto odvozujeme? Není žádné tajemství, že právě kvůli takovým problémům přichází spousta mužů k psychoterapeutům a vztahovým poradcům. A není divu! Muž, co je tzv. pod pantoflem, beta, v mezilidských vztazích zanedbává svojí osobní agendu a hodnoty. Nejen ve vztahu, ale i dalších významných oblastech svého života se podřizuje názorům a přáním jiných dominantnějších jedinců ve svém okolí. Stupnice podřízení může být různá dle toho, o koho jde. Beta se různě podřizuje hezké přítelkyni, hádavé manželce, konzervativním rodičům, arogantnímu šéfovi, asertivnímu a maskulinnímu sousedovi, obecně tlaku společenského programování, vrstevníkům a tak trochu tápe v celém sociálnu všude kolem sebe. Je takový život autentický? Odpovídá člověku, z něhož září naplnění, zápal a z toho se automaticky odvozující atraktivita pro ženy? Asi moc ne, že?

Umění, jít si za svým, sebevědomí, síla, odvaha, dominance, asertivita i vysoká sociální inteligence - to jsou docela jiné karty, s nimiž se dá život úspěšně hrát. Pokud jste se charakterizovali jako ten, kdo úspěšně míří k beta-podpantofláctví, možná je na čase, vztyčit tomu všemu prostředníček a vrátit se na správnou kolej. Jde přece o vlastní spokojenost a bezbřehou životní radost.

Nejčastějšími a pořádně škodolibými pomocníky na tomhle tobogánu za beta životem a podřízeností všemu a všem jsou STRACH a LENOST. Právě jste analyzovali dva úhlavní nepřátele! Přesně tyto dvě vlastnosti vás podvědomě nutí k různým ústupkům.

Konec ústupkům od těch nejmenších - tady je začátek změny!

Největší hloupost, kterou můžete při cestě zpět udělat, je naložit si od začátku mnoho a chtít okamžitou změnu. Vezměte jed na to, že si okolí bude myslet a stejně tak i vaše rodina, že jste se dočista zbláznili. Zkrátka nebudou zvyklí na váš nečekaný odpor! Vztahy si rozhodně pokazit nechcete. Proto začněte pomalu. Dalším důvodem je nestat se z beta podpantofláka úplně tvrdohlavým idiotem, protože ne každý ústupek lze považovat za špatný. Ústupky, které byste si měli začít zakazovat jsou ty, které jsou zcela v rozporu s vaším životním stylem, hodnotami, názory a vedou jako pomalu, ale spolehlivě jedoucí pásový dopravník do sluje snížení vaší životní spokojenosti.

Tam, kde se hodí začít přestat ustupovat, jsou vaše vlastní zájmy. Máte v práci o obědové pauze chuť na asijskou kuchyni, ale celá vaše kancelář jde do české hospody, kam většinou chodí? Jděte vlastní cestou, dopřejte si to, co chcete VY! Přepínáte každý večer na program v televizi, který chce partnerka? Udělejte v tom rovnováhu. Nutí vás rodiče nastoupit do práce, do které se vám nechce? Vykašlete se na to a hledejte si takovou práci, co bude bavit vás. Slibujete přítelkyni první poslední a sebe upozaďujete? Zatrhněte si to a neustupujte stále! Čekáte v posteli na to, co bude? Převezměte otěže, nevyčkávejte pořád, nebo budete od svých tužeb zanedlouho na míle vzdálení. A že se bojíte, jestli tohle přeženete? Od toho je tady lidský dialog. Nebojte se diskutovat a vyjasnit si, co vás trápí.

Když se do toho pustíte, připomínejte si slova, jako je vřelost, ochota, respekt, otevřenost, pochopení. Vrátit se na cestu pravého muže totiž neznamená být arogantní, agresivní, neslušný a všechny od sebe odehnat, protože se s vámi nebudou cítit dobře. Aby přece chcete, aby se s vámi cítili dobře - protože se dobře cítíte VY!