Dnešní článek se točí kolem pěkně ožehavého tématu a vás určitě zajímá, kde leží pravda. Kdo má ve vztahu větší moc? Kdo má navrch při nepříjemných vztahových situacích nebo dokonce hádkách? A čím je případná převaha dána? Důvody, proč má jedno pohlaví častou převahu nad druhým, aniž by se to zprvu mohlo zdát, vás určitě překvapí.

Než se dostaneme do jádra celé otázky je důležité si něco uvědomit. A stejně tak více detailně rozklíčovat realitu danou přirozeným vývojem člověka ve srovnání s tím, do jakých pozic jsme společensky tlačení. Vzdělávací systém i současná společenská nálada se nám snaží podstrčit, že obě pohlaví jsou stejná. Samozřejmě, že rovnoprávnost musí být absolutní, to nikdo nezpochybňuje. Znevýhodnění žen při platovém ohodnocení a další podobné nešvary jsou rozhodně špatně a neměly by se v současné společnosti dvacátého prvního století dít. Tohle rozhodně nezaměňujte se stejností obou pohlaví. Totožnost tady prostě neplatí. Muži a ženy nejsou stejní, ale k sobě komplementární, což je od totožnosti na míle vzdálené. Význam komplementárnosti leží ve vzájemném doplňování se. V jaké rovině myslíme? Ve všech! Muži zkrátka vyvažují nedostatky žen a naopak. Ať se naše společnost bude dále ubírat kamkoliv, tato přirozená biologicko sociální diference bude platit vždy. A nyní už k jádru otázky z titulku. Kdo z tohoto pomyslného vyvažování se, na kterém je velká část úspěšného vztahu založena, odchází většinou jako vítěz? Pravdou je, že jsou to ženy. Ale čím to je? Čím to, že po letech vztahu často dokáží i z toho nejvíce maskulinního muže v okolí vytvořit submisivního jedince, kývače na všechno, co žena řekne a nebo mezi komunitou mistrů svádění takzvaného beta samce?

Hlavním důvodem, proč tomu tak je a bude je fakt, že ženy mají obecně těžší život než muži. Přijde vám to postavené na hlavu a rozčilením z nespravedlnosti máte chuť článek přestat číst a okamžitě ho zavřít za urputného klikání na myš? Pak trochu zvolněte a zamyslete se. Přijde vám váš život složitý? Je žena tou, která mám v životě větší pohodu? Hlavně, pokud je krásná? Krásu ve vztahu ke snadnému žití si ještě rozebereme, ale nyní si uvědomte tyto fakty. My muži samozřejmě musíme překonávat mnoho životních nástrah, mnohdy to nemáme lehké a musíme soupeřit o své místo v životě, ale rozhodně jsme ušetřeni toho, co si lze představit pod fungováním fyzického těla - menstruace, těhotenství a porod nebo další strasti, jako je složitá starost o vzhled po překonání určitého věku. Přesně kvůli těmto faktům i dalším, které vás možná ihned nenapadnou, a proto si je rozebereme jednotlivě, jsou ženy odolnější, připravené snášet nepohodlí či dokonce utrpení a díky tomu jsou ve vztahu mnohdy mocnější než muži. Za to, co ženy musí vydržet, bysme si jich měli bezpodmínečně vážit, ale zároveň zohlednit tyto fakty v následném společenském fungování a soužití. Být si toho vědomi díky tomu zkvalitnit vztahy, které máte.

Problém biologických hodin a klesající atraktivity

My muži máme jednu nespornou výhodu a přijde nám tak samozřejmá, že si mnohdy neuvědomujeme, jak to v tomto ohledu mají ženy složité. Zkrátka stárneme pomaleji, i když se na nás často dokáže podepsat náročná práce. Žádné biologické hodiny nám při přiblížení se třicítky tikat nezačínají, takže nemusíme úzkostlivě a rychle hledat toho pravého partnera, s kým si pořídit dítě, dokud je na to čas a nehrozí riziko. Ženy kvůli svým hodinám podléhají obrovskému stresu, který mnohdy násobně zvyšuje jejich okolí s dotěrnými otázkami, kdy už konečně bude to miminko. A ještě je věc je tady. Ženy si v tomto věku dobře uvědomují, že aby byly stále stejně atraktivní a měli o ně zájem nejkvalitnější muži, musí se o sebe více starat. Mají strach, že za pár let přestanou většinu mužů zajímat a zůstanou bez kvalitního vztahu. Maximální atraktivita žen totiž spadá přibližně od 22 do 26 let, a poté už jenom klesá. My muži se v tomto věku své maximální atraktivitě ještě zdaleka neblížíme. A navíc, máme náš pomyslný vrchol v mnohem větším rozpětí, a to od 30 do 45 let.

Velkou roli hraje strach žen z mužů 

Ženy si po celý svůj život vytváří různé obranné štíty proti mužům. Na obranu proti vlezlým perverzním úchylákům, obtěžujícím jedincům, agresivním mužům či různým stalkerům, kteří je pronásledují a nedají jim pokoj. Není divu, že jsou na nás ženy velmi dobře vytrénované a disponují mnoha pomyslnými majáčky, jež je dopředu dokáží upozornit na mužské chování, které by je mohlo ohrožovat. Třeba při prvním rande přece žena nikdy neví, kdo je ten muž naproti ní. Jak mu může důvěřovat? Po jaké době se mu může otevřít? A pokud se jeví jako sympatický sexy společník, atraktivní muž, po jak dlouhé době může žena dovolit, aby jí líbal, svlékal a měl s ní sex, aniž by si poté nepřipadala moc lacině? Ženy rozhodně nechtějí být vnímané jako děvky, i když se sex milujou ještě více než my muži. Proto mějte všechno z tohoto na paměti, ať už jdete na rande nebo jste ve vztahu. A nedivte se, že ženy mají mnohdy větší moc než my muži.