Množství párů v současnosti svátek svatého Valentýna už moc neřeší. Ženy si na něj kvůli romantičnosti samozřejmě potrpí více, ale spoustu mužů už prostě 14. únor pěkně štve. Jak jste na tom vy? Překazila i vám komerce a byznys kolem toho všeho ono neviditelné kouzlo hlubokého souznění a možných intimních překvapení? Víte co? Pojďte něco vyzkoušet!  Vyhlašujeme únik z valentýnského stereotypu. Místo toho poznejte charakter partnerky jednoduchým testem. Řekne vám o vás dvou mnohem víc, než různé dárky.

Možná si říkáte, proč jakýkoliv test s partnerkou provádět? Musí být nutně na svatého Valentýna? Nemusí, ale hodí se o něm při této příležitosti něco říct. Totiž, jak jistě uznáte, na svatého Valentýna si vzájemně dáváte dárky, abyste se navzájem potěšili, byli spolu a lépe se u toho poznávali. Poznání je z velké části o pochopení charakteru toho druhého, pronikání do jeho vzorců myšlení, zjišťování, na co jak partnerka reaguje, co jí dokáže uklidnit, přivést do rozpaků, uspokojit, vzrušit. V dnešním rychlém světě je pro nás občas složité, naladit se na tyto frekvence vnímání, oprostit se od starostí a zahodit všechny pomyslné štíty, které nás věkem otupily od spojení s okolím. Jako muži jsme v tomto ohledu břídilové. Je to dané tím, že jsme neustále racionální, tak občas více jednáme než myslíme a emoce je pro nás sprosté slovo, abychom si náhodou nepřipadali slabí. Ženy jsou mnohem emocionálnější ale ultra korektní doba už toho také dost otupila. Faktem tedy je, že ani skvělý valentýnský dárek nemusí být dokonalou sondou do duše toho druhého, protože jaký jsme si řekli, je naše jemné vnímání rychlou dobou mnohdy značně obroušené a zároveň Valentýn už dávno není tolik spontánní, naopak. Jeho marketingové zneužití dosáhlo svého vrcholu, dárky o něm jsou mnohdy z nutnosti, a né z vášně a touhy, chtíče darovat a nechat radovat.

Je to pesimistické? Ale ne! Vůbec. Je to jen vztahově-sociologický pohled, z něhož se dá vzít spousta dobrého. Třeba u vás vyvolá ztracenou spontánnost. Dopřeje vám zastavit se a zamyslet se nad svými vztahy. Anebo vás naláká, nyní, když tušíte, že současné valentýnské dárky a každodenní rutina mnohdy neumožní váš protějšek, a hlavně jeho charakter poznat, vyzkoušet náš sociální test.

Oč jde? Zkrátka o běžné požádáni, poprošení o laskavost v naprosto běžné, nesváteční dny, kdy se od vás běžně nic neočekává, kdy prostě není společensky, svátečně, reklamami řečeno, že teď pro sebe navzájem máme něco dělat. Dává to smysl? A co je cílem? Cílem je odfiltrování sobeckých, infantilních a dalších lidí, kteří si vás možná nezaslouží, z vašeho nejbližšího okolí. Test dokonale vypovídá o charakteru lidí, a to mnohem lépe než kdejaké nucené dárky. Pomůže vám vyznat se partnerce, se kterou zrovna začínáte randit, ale dá se aplikovat úplně v pohodě i na kamarády a blízké, kterými se obklopujete. Takže pojďme na to!

Úkolem testu je poprosit o něco, o co běžně nežádáte. A stačí maličkost. Dejme si příklad. Vaše nová partnerka má přijít na rande k vám domů. Už jste do ní dost investovali, nedávno platili večeři, kino a nyní budete chtít něco zase vy. Na oplátku. Napište jí před rande, že jí prosíte, aby se po cestě zastavila třeba v obchodě pro mléko, mandarinky nebo cokoliv, co vám zrovna doma chybí, a co je běžné zboží, se kterým nebude mít starosti ho sehnat. Potom pečlivě sledujte její reakci. Pokud řekne, že ano, že to není problém a zároveň nebude chtít později tento drobný nákup za žádnou cenu proplatit, máte vyhráno. Tohle je holka do nepohody, která si na nic nehraje, záleží jí na vás a nebude s vámi později ve vztahu řešit hlouposti. Pokud ale odmítne, bude se vymlouvat, že kvůli tomu přijde pozdě, což je dobrý argument, na který to svést, nebo zapomene, nejspíš si vás moc neváží, nebere vážně a možná v běžném světě neumí fungovat, pokud jí všechno nezařídí a nekoupí partner. Velmi dobře zvažte, jestli pak takovou osobou navazovat hlubší vztah. Zkrátka pamatujte, že každodenní realita a běžnost vypoví o druhém mnohem více než pěkný dárek a sladká slova na svatého Valentýna.

Jak takový test aplikovat na přátele a proč to vlastně dělat? Lepší než vysvětlovat důvody bude jedno staré, velmi moudré úsloví, které říká, že jste průměrem pěti nejbližších lidí, jež máte kolem sebe. Pamatujte na to a pouštějte k sobě jenom takové lidi, kteří za to opravdu stojí, s nimiž se můžete navzájem obohacovat, vypomáhat si, být si užiteční. Zkuste je tedy také otestovat, poproste je o malou službu, klidně i o přinesení kafe do kanceláře. Uvidíte, jak zareagují. Hned poznáte, jak si vás lidé váží a jak vážně vás a vaše potřeby berou.