Jestli si něco nemůžete koupit, jsou to zkušenosti, které postupně formují váš život. Ani nemusíte být experti na duchovno, aby bylo zřejmé, že před zkušenostmi stojí myšlenky a práce s nimi. Myšlenky, to jsou i fantazie a fantazie, to je velká část spokojeného milostného života. S tím je úzce spjaté i mentální uvolnění, změněný stav vědomí, snížení stresu a vnitřní klid - alfa a omega toho, užít si očekávanou rozkoš a přivést partnerku k nezapomenutelným vyvrcholení. Je meditace tou nejsnazší cestou, jak mysl ovládnout ve svůj prospěch? Vyplatí se do ní investovat čas? A jaké jsou druhy meditace a kolik času to vlastně všechno zabere?

Odborníci se shodují, že meditace a sexualita spolu úzce souvisí

Meditace dávno není něčím, co je bráno jako póza ezoterických nadšenců se zálibou v asijských kulturách. Přesto si někteří stále myslí, že meditování je něco jako ukázka slabosti - že sami se sebou neumíte pracovat, moc se prožíváte a možná, že jde i o záležitost pro nudící se nespokojené ženy. Jaká hloupost! Vztah k meditaci není protipólem maskulinity, síly a sebevědomí. A jestli vám to někdo bude tvrdit, zeptejte se ho, jestli nezůstal zaseklý někde v konzervativních, postkomunistických devadesátkách.

Co se to vlastně děje? Co umožnilo takové popularizace meditování v posledních letech v naší jinak spíše konzervativní společnosti? Za vším hledejte nároky na současného člověka v dnešní hektické době, zaměřené na výkonnost. Mít příležitost zastavit se, na nic nemyslet, užívat si přítomný okamžik, uvolnit se a vnímat reakce svého těla - to je mnohdy vzácnost. Není divu, že je tak snadné strádat i v sexuálním životě, když se nevědomky odnaučíte zastavit se a umět prožívat. A meditace to může znovu „hodit“ do normálu. Není třeba sedět v tureckém sedu, vyslovovat mantry, jako je „Óm“, spíš jde o to soustředit, vnímat co se děje a co vaše mysl dělá.

Kolik času meditace zabere a jaký typ provádět?

V současnosti meditaci ordinují i sexuální koučové, ale na cestu za zkrocením myšlenek vedoucí ke skvělému sexu se můžete vydat i sami, testovat, co na vás funguje a jaký typ meditace vám vyhovuje. S časovou investicí to však není zrovna snadné odhadnout. Někdo má v hlavě takový myšlenkový a stresový závod, že perfektní začátek může představovat 10 minut meditace ráno po probuzení pro „naladění se“ na pracovní den a další patnáctiminutovka odpoledne po příchodu domů a večer před spaním. Jinému ranní rituál nemusí vyhovovat a vyšší účinnost nalezne na jediné delší meditaci při večeru. Samozřejmě můžete meditovat i s partnerkou. Sladíte s ní tempo dechu a prozkoumáte faktory, jako je její vůně, uvolnění a teplota. Takto chvíli poznávejte, jak se protějšek cítí, popřípadě jak reaguje na vaši přítomnost. Meditaci ukončete tím, že se chytnete za ruce a pohladíte se. Existuje tolik variací...

Většina meditačních technik je pod povrchem velmi podobná, vše začíná uvolněním těla a zklidněním mysli, ale jednou z nejpopulárnějších a možná i nejúčinnějších technik současnosti je bezpochyby metoda mindfulness. Klíč k ní vězí v pozorování svých hlubokých nádechů a výdechů, nebo v představování předmětů, které ve vás vyvolávají příjemné a uvolňující pocity. Postupem času můžete přejít z této techniky až k představování si celých scén a snáze si je představovat emočně, jako by byly realitou. Možná se dostanete až do stádia, kdy váš mozek tyto představy převezme skutečně jako realitu. Potom, až na samotnou věc dojde, třeba na první milování s novou partnerkou, vaše tělo bude automaticky uvolněnější, vzhledem ke sníženému stresu díky klidné hlavě.

Meditace a milování

Co vás při milování nejvíc limituje a vzdaluje od toho, abyste si to s partnerkou naplno užili? Strach ze selhání? Nerozhodnost? Marná snaha se uvolnit? Co za to může? Především hlava! Vypnutí vodopádu myšlenek a koncentrace na příjemné pocity vám kromě pestřejšího sexu přinese také schopnost regulovat vzrušení, a to jak nahoru, tak i dolů. Řídit situaci je přece to, co chcete nebo ne? Meditační cvičení dle odborníků může pomoci s udržením erekce či lepší kontrolou ejakulačního reflexu, ženám se schopností uvolnit se a prožívat zajímavější spektrum orgasmů.

A kdyby se něco pokazilo? Meditační praxe zlepšuje zvládání emocí a zvyšuje emocionální inteligenci. Zároveň pomáhá posilovat empatii, lépe porozumět sobě i druhým. Takže i když se při milování ocitnete při nějaké trapné situaci, nebudete zbytečně a přehnaně reagovat.

Jak nejsnáze začít meditovat?

Zamyslete se nad svými prioritami a zjistěte, ve kterou část dne si dokážete nejsnáze najít chvíli pro sebe. Stačí pár minut denně a výsledek vás může velmi mile překvapit! Testujte, co s vámi vědomé dýchání a zklidňující se mysl dělá, snažte se být pozorovatelem, nezasahujte zbytečně. Až si vytvoříte rutinu, můžete začít přidávat, zkoumat, hledat techniky, které vám vyhovují. Budete se divit, jak vás pravidelná meditační praxe posune i v milostném životě.