Nedá vám to. Neustálé přemýšlení, co se za posledních 12 měsíců událo, co se povedlo a co se naopak stalo absolutním propadákem, na který chcete zapomenout. Nutkání bilancovat během posledních dnů v roce má spousta z nás. Bilancování je zkrátka folklor, zvyk a poměrně přirozená činnost naší mysli, jakmile se přiblíží tohle období pozdního prosince, kdy jsou za námi Vánoce i následné svátky. Jakým způsobem bilancujete? Představíme vám přístupy, které vám pomohou bilancovat správně. A to i vztahy a sex.

Podle několika průzkumů je pro řadu lidí konec roku dokonce tím nejsmutnějším období v roce. Co to znamená? Bezpochyby to, že mnoho z nás na bilancování nahlíží špatně a zbytečně vidí všechno moc černě. Jasně, ani druhý extrém - růžové brýle a všechno kolem sluníčkové, není ideální. Než se do celého bilancování pustíte, je třeba nasměrovat svůj vlastní vnitřní kompas na racionální stezku. Prostě nic nepřehánět, zbytečně neprožívat a místo toho rozumně analyzovat. Vystavit si účet za uplynulý rok odpovídajícím způsobem, dalo by se říct. Bilance je doslova celkový přehled o výsledku nějaké činnosti nebo o stavu. Tak proč ho zbytečně vytvořit nesprávně.

Bilancování vás může hodně posunout v mnoha oblastech

Takže proč vlastně bilancovat? Zásadní otázka. Analyzovat si celý uplynulý rok vám umožní být v dalším roce úspěšnějšími. Tedy, pokud se při bilanci poučíte z toho, co se opravdu nepovedlo, užijete si úspěch z toho, co se povedlo a celé to podtrhnete vizí na další rok. Klidně si všechno sepište. Pomůže to. Poznamenejte si všechno, co vnímáte jako plus i jako mínus. Zahrňte všechny oblasti, které jsou pro vás důležité. Vztahy a sex by neměly chybět. Stojí na nich velká část spokojeného života. Zkuste to - pište, přemýšlejte, vracejte se v myšlenkách do situací. Je to ideální první krok ke zdravému bilancování. Už taková analýza vám může otevřít oči, ještě než rok skončí. A to není všechno. Z mnoha mínusů se totiž dají udělat plusy. Fakt!

Dělání plusů z mínusů, aneb stáváme se úspěšnějšími

Téměř všechno je o našem přístupu. Někdo vidí danou věc jako totální selhání, jiný jako příležitost ke zlepšení. A o to jde. Při bilancování je důležitým krokem zamyslet se, jestli to, co se vám zdánlivě nepovedlo, nemá jiný význam. Zkuste se na danou záležitost podívat jinak. Odmítla vás vysněná žena, do které jste dávali spoustu své energie? Nevyšel vám pohovor na dream job? Nevíte, proč jste dlouho sami a nevychází vám vztahy po dlouhou dobu? Zprvu se dá jenom těžko najít pozitivum na negativu. Inu, projděte si pečlivě celý seznam mínusů, jež jste si v prvním kroku sepsali a podívejte se na ně jiným pohledem. Ale jak k takovému vnitřnímu nastavení dojít? Dejme si dva ukázkové příklady:

mínus č. 1 - dlouhodobě nedokážu uspokojit ženy

Tohle může být velký a zásadně limitující problém v intimním životě a vztazích. Dá se vůbec na takovém selhání najít nějaké pozitivum? Většinu mužů, kteří zažívají opakovanou neschopnost uspokojení žen, provází velká frustrace a často se na tomto bodě zaseknou. Neví, co dál. Cítí se špatně, méněcenní. Přitom se na celý problém lze opravdu podívat pozitivně. No vážně! 
Je to jako s dalšími chybami. Kdo se z nich poučí, je vítěz. Kdo je opakuje, dělá něco stále špatně bez hlubšího uvědomění, prohrává. Takže jak najít pozitivum u tohoto příkladu? Už jenom to, že vás určitě čeká proces učení a zkoušení nového vás musí pozitivně nakopnout! Průzkum trhu s knihami a kouči zaměřenými na svádění by vás rozhodně měl potkat a dovést k nové energii a sebevědomě vztyčené hlavě bezpochyby taktéž. Cesta je cíl. Tahle cesta bude skvělá a vy z ní vyjdete jako vítězové. No není to skvělé pomyšlení do následujícího roku? Takto se mají hledat pozitiva a motivace… 

mínus č. 2 - nedokážu překonat strach a říct si o co chci

Nejistota je svině. Limituje nás v mnoha životních ohledech. Z nejistoty pak pramení strach. A v horším případě i celková paralýza a neschopnost se rozhodnout. Hroutí se váš život právě kvůli nejistotě a následnému strachu? Strachu o to, říct si víc při pohovoru, při dojednávání zakázky, ale i v osobním životě, kdy jste se ženou nebo mezi jinými muži? Opět může být velmi složité se podívat na celkové problémy spojené se strachem pozitivně. Vždyť mnoho z nás si různé vzorce spojené se strachem nese už od školy, od útlého mládí. Co se v mládí naučíš… Znáte to! 
Ale nebojte, i v tomto případě můžete mít navrch a vidět strach jako výzvu k překonání do dalšího roku. Jde o to si uvědomit, že strach má každý. Nevidět ho pouze u sebe. Mnoho z lidí ve vašem okolí strach skvěle maskuje. A stejně tak i váš šéf v práci. V psychologii by se dalo říci že ten, kdo nemá strach, je labilní. Takže už to, že si připustíte strach každého jedince vás uklidní a budete lépe jednat.
Také trénink pomůže - dejte si za úkol v novém roce vystupovat ze svého komfortu po malých krůčcích a říkat si i o malé, méně náročné věci. Budete tak trénovat, abyste později uspěli při náročnějším vyjednávání a rozhodování.

Ještě důležitá věc na závěr - kdy začít? Kdy se pustit do plnění? Popravdě, nikdy zbytečně nečekejte! Čím dříve se pustíte do práce, tím rychleji přijde vaše celkové uspokojení.