Vliv sexu na sportovní výkon. Užít si před, potom, nebo až jindy?

Je sex před sportem povolený doping, nebo se ho máme raději vyvarovat, pokud nám záleží na podání toho nejlepšího výkonu? Faktem je, že po většinu 20. století lidé věřili, že pohlavní styk ubírá mužům energii a trenéři nabádali k pohlavní zdrženlivosti, jakmile se blížil důležitý závod nebo utkání. Jaká je pravda? A co říká moderní věda?

Pojďme se ale ještě chvíli vrátit do historie a připomenout si, jak trénovali někteří z nejlepších. Třeba jeden z nejslavnějších boxerů historie, Muhammad Ali, sexuálně abstinoval před velkým zápasem pokaždé šest týdnů. Z Aliho si však není dobré brát v tomto případě poučení, protože jeho cílem bylo vybudit agresivitu z důvodu dlouhodobé sexuální zdrženlivosti. Na druhou stranu není ani dobré brát si příklad z vytrvalostních sportovců, protože pro ně je důležitá opravdu každá čárka energie navíc. Není ani divu, že jim dle mnoha studií po výkonu extrémně klesne libido až do té doby, kdy překonají čas rekonvalescence a zregenerují se. 

sport couple2

Někdo by mohl namítat, že pro trénovaného sportovce to musí být naprosto zanedbatelný výdej energie, užít si chvíle milování před akcií. Je totiž známé přirovnání, že průměrný sex je pro člověka takovou zátěží, jako by měl vyběhnout do druhého patra

Protože vyvstávalo mnoho otázek i díky různým přístupům sportovců a na druhé straně domněnkám vědců, dívajících se na čísla, rozhodli se společně realizovat velkou studii, do které se spolu se sportovci zapojili za odbornost také sportovní lékaři z Georgia State University. Cíl měření byl jasný - stanovit, jak sexuální hrátky před výkonem samotný výkon ovlivní. Testem prošly nejen svaly sportovních profíků, ale taktéž byl analyzován jejich oběhový systém. Část z nich měla večer před zátěžovým testem sex, část sexuálně abstinovala. Výkon a kondice obou skupin se však v ničem nelišily a výsledek byl doslovná plichta. 

Vše nasvědčuje tomu, že se musíme podívat především na psychiku, protože jasně vyplývá, že u některých jedinců funguje přesvědčení o škodlivosti sexu před sportovním výkonem jen a pouze proto, že mu věří a víra pak ovlivňuje jejich sportovní výkon. Dá se tedy naopak říci, že sex před sportem může být užitečný, pokud si jeho negativní vliv na výkon nepěstujeme v hlavě. Pomůže nám uvolnit se, zrelaxovat, odreagovat, ale mimo to i nakopnout sebevědomí a to se nejen u sportu pokaždé počítá. 

Dnešní trend vrcholových sportovců je naprosto jasný, sdělil by každý pořadatel. Není totiž tajemstvím, že se na několika posledních olympijských hrách použilo pokaždé až 150 000  kondomů. Pro sportovce je totiž sex mnohem lepším dopingem, než nějaké anabolické steroidy a jiné zakázané látky, které mohou zdraví naopak škodit. A pokud je tady alespoň nějaký malý, nepatrný rozdíl, který může výkon ovlivnit, je potřeba se podívat, jak se po sexu cítí muž a žena. Muži totiž mohou být chvíli malátní a ospalí, sportovkyně naopak nabuzené. 

Takže žádný strach, jen vesele sportujme a milujeme se. Všechno jsou to aktivity, které nám jedině prospějí.

sport couple