Jak se nebát mluvit o intimitě a sexu

Umění komunikace je důležité pro dosažení mnoha úspěchů v našem životě. Slovo „umění“ je použito záměrně, protože jde o umění v pravém slova smyslu bez jakékoliv pochyby. Jsou však témata, která mohou být oříškem i pro zdatné spíkry. Jedním z nich je intimita a sex. Tím rozhodně nemyslíme povídání a sdělování si zkušeností mezi kamarády, ale z očí do očí jako muž a žena. Jak si poradit, aby jinak fungující vztah neztroskotal právě na tom, že se o některých důležitých věcech nebude mluvit?

Pokud nějaká jindy oblíbená a trefná hláška v intimním životě a sexu neplatí, je to rozhodně „čas všechno vyřeší“. Naznačování a doufání jsou ve vztahu celkově ty nejslabší formy komunikace. Zapomeňte na ně a pojďte se s námi vrhnout na rady, jak se s partnerkou či partnerem nebát mluvit o ničem!

usmev-2

Navzdory přemíře sexuálních témat v médiích je otevřená komunikace o sexu mezi lidmi a v partnerských vztazích pořád ještě spíše vzácná výjimka. Jen si vezměte, kolik laciných sexistických reklam vidíte, když jedete třeba po dálnici nebo procházíte městem. Člověk by řekl, že jsme sexem, nahotou a intimitou tak přesycení, že nemůže být problém mluvit snad o ničem a tabu nemá šanci na svojí existenci. Chyba lávky! Situace v komunikaci se nijak zásadně neposunula za desetiletí. Naopak zásadně se posunula na internetu, kde se jedinec schovaný za monitorem nebojí napsat o čemkoliv. A právě že se člověk tak trochu za ten monitor naučil schovávat…

Jen si vezměte, jak krkolomně a nepřirozeně vypadá situace ve stylu „miláčku neměli bychom večer...víš co?“ nebo „miláčku chtěl bych, abys mi udělala...mno, ehm...a takhle si klekla...víš jak”.

Tyto křečovité momenty ale nemusí vůbec přijít, stačí, když si uvědomíte:

Vaše partnerka/partner se ostýchá stejně
Myslíte si, že jste jediní na světě, komu slovíčka o sexu a intimitě z pusy zrovna moc přirozeně nejdou? Ani náhodou! V nějaké míře se stydí úplně každý a dost možná to jen umí dobře maskovat. Uvědomte si že na 99% svému protějšku neskutečně ulevíte, když začnete otevřeně mluvit jako první, jak to máte rádi, co vás baví, co vás vzrušuje a naopak čeho se rádi vyvarujete. Prolomení této bariéry vás tak hmatatelně nakopne, až se budete divit. Stejně tak vaší sebedůvěru. Dejte si pouze pozor, ať zprvu nevolíte přehnaně expresivní a sprostá slova, která mohou hlavně ženský protějšek dost zaskočit, i když se chová, jak se u nás říká tak trochu „od rány“ a kdy si někde v nitru představujete její divokost a zkušenost. Dejte si na to pozor a buďte autentičtí.


Zabráníte velkému problému do budoucna
Otevřenost je klíčem k dobře fungujícímu vztahu. Ať už je ve svém začátku nebo v pokročilém stavu se závazky. Problém s mlčením totiž nemusí být pouze u čerstvé romance a bližšího poznávání. Dopady v dlouhodobém vztahu mohou být mnohem větší - problémy se mohou kumulovat po dlouhou dobu než všechno vybuchne poslední situací, kdy se ucho od naplněného džbánu utrhne. „Všiml(a) jsem si, že jsme v poslední době neměli tolik sexu, jak tomu bylo dřív. Taky máš ten pocit?“, „Zajímalo by mě, jestli se něco děje, protože jsi nereagoval(a) na mé návrhy. Co společně můžeme udělat proto, aby se situace změnila?“ -  to jsou skvěle otvíráky pro řešení situací, když cítíte, že něco úplně nefunguje. Opět na 99% ulevíte i svému protějšku, protože pokud se znáte dlouho je jasné, že změny také vycítí. Proto nikdy nenechte věci dojít do úplné krize a buďte ten, kdo převezme režii - nebuďte submisivní!

Zlepšíte si zážitek ze sexu vzájemně
Jak chcete být v posteli skvělí a nezapomenutelní, když neumíte vypátrat, co se protějšku nejvíce líbí abyste ho uměli dostat do pořádného vzrušení a uspokojení? Co vaši partnerku/partnera nejvíc vzrušuje? Možná je to dost odlišné od toho, na co jste si zvykli v předchozím vztahu. Proto neklesejte k rutinám. Muži mají často větší chuť na sex kvůli vyšším hodnotám testosteronu v těle, proto bývají častěji zmatení a nechápou, jak někdo nemůže mít chuť na sex, berou to jako běžnou věc. Buďte vnímaví a berte to, že každý je odlišný. U mnohých žen bývá často ve vztahu problémem nedostatek fyzického kontaktu a intimního spojení, které jednoduše necítí. V důsledku toho pak přestávají toužit i po sexu samotném, který pro ně přestává být lákavý. A jak jinak na to přijít než vzájemnou, upřímnou komunikací.

Mluvit ve vztahu o intimitě a sexu by mělo být stejné jako mluvit o čemkoliv jiném. Smyslem i darem sexu je přece příležitost k hlubšímu sblížení s partnerem, niternému sdílení intimity překračující hranice individuální existence. Právě k tomu je v samém počátku třeba slov. Jen to zkuste - místo soulože si spolu nejdříve začněte povídat. Upřímně, vesele, radostně. Uvidíte, jak to pomůže celému vztahu.