Mužské zdraví: proč některými nemocemi trpíme častěji než ženy? A jaké to jsou?
Přemýšlíte někdy nad tím, jak jsou k nám určité nemoci spravedlivé? Co dokáže lépe přestát muž, a co naopak žena? Velké množství nemocí postihne jak nás, muže, tak ženy. Některé nemoci však podle statistik postihují mnohem častěji jedno pohlaví, anebo se liší průběh a jejich vážnost. Přitom to může připadat jako nepochopitelné, když máme stejné srdce, mozek v hlavě a totožný počet končetin - prostě jsme všichni lidské bytosti. Nechme nyní stranou sociální otázky, feminismus a rovnost, o tom tenhle článek nemá být. Chceme upozornit hlavně na nemoci, na které by si měl každý muž dávat bacha.
U slov z perexu, jak jsme stejní, vás určitě mohla napadnout trefná poznámka. Slovy guru: “holky mají pipinku, kluci zase pindíka”. Ano, nejdůležitější orgány, které nás udržují při životě každou sekundu, minutu až dlouhé roky do důchodového věku máme téměř stejně vyvinuté, ale celková fyziologie je odlišná. To samozřejmě ví každé malé dítě ze základní školy, které ještě zmíněná slova pindík a pipinka možná používá, ale my chceme jít samozřejmě více do hloubky. Když se ponoříme do tématu fyziologie, odhalíme velkou rozdílnost zejména v činnosti a schopnosti produkce některých hormonů, ale také v tom, jak naše mužské tělo nakládá s ukládáním tuků nebo tvorbou a množstvím svalové hmoty. Máme o něco nižší práh bolesti (díky hormonu testosteronu), ač by se o tom dalo polemizovat, když ženy zvládají náročné porody a nás mnohdy položí i běžná rýma. Zajímavostí je také o něco silnější kůže v náš prospěch. Na druhou stranu není zdaleka tak hebká a jako ta ženská.
Protože si jako muži připadáme odolnější, dalo by se očekávat, že se budeme dožívat i delšího věku. Velká chyba! Ženy nás přežívají zhruba o šest let a je tomu tak téměř po celém světě. Mohlo by se teď zdát, že muži mají zdraví chatrnější. Do jisté míry to tak je. V čem jsme znevýhodnění? Než se dostaneme k samotným onemocněním, udělejme si malou, ale velmi důležitou odbočku do genetiky. Ženy mají ve svém genetickém kódu některé obranné mechanismy, které nám chybí. Ty přetrvávají až do menopauzy a chrání ženy například před a aterosklerózou či infarktem. Studie a průzkumy hovoří jasně - teprve v průběhu stárnutí, hlavně v důchodovém věku, se podíl úmrtnosti na tato onemocnění mezi pohlavími vyrovnává. Mimochodem, lehký off-topic - věděli jste, že mnohem více mužů umírá na smrt z nedbalosti? Více riskujeme, jezdíme nebezpečně autem, na kole a jsme méně zodpovědní - vlastně paradoxně i za tohle může již zmíněný hormon testosteron.
Muži více trpí na rakovinu
Rakovina rozhodně není ničím, v čem by se mělo “soutěžit”, nebo co bychom zde nějak zveličovali. Právě kvůli závažnosti tohoto onemocnění ji řadíme hned na první místo, protože ač je u žen rakovina prsu poměrně rozšířená a prevence by měla být samozřejmostí, muži na různé typy rakovin trpí v součtu mnohem více. Vůbec nejčastější je rakovina plic a rakovina tlustého střeva. Z největší části výskyt těchto onemocnění souvisí s tím, jak se o sebe staráme, jaký máme životní styl. A muži mají někdy opravdu hrozný životní styl. Jen se zamyslete, jak se o sebe staráte. Vidíte rezervy? Jdete raději s přáteli na pár piv než za sportem a jste pravidelní kuřáci? Podle odborníků jsou přesně tyto sklony na vině. Například diagnózu “rakovina plic” si každý rok vyslechne téměř pět tisíc mužů. U žen je však karcinom plic v posledních letech na vzestupu a je šestým nejčastějším nádorem. Jako muži na tom nejsme nijak dobře, například ani s leukémií - rakovinou krve.
Srdeční onemocnění a vysoký krevní tlak
To, že jako muži vlastně nemáme žádný “obranný mechanismus” proti infarktu a ateroskleróze (kornatění cév, kdy se do stěn tepen ukládá tuk, vápník a cholesterol, který je poškozuje) jsme již zmínili. Trápí nás však mnohem víc také angina pectoris, zánětlivá onemocnění srdce, srdeční arytmie či bušení srdce a problémy s chlopněmi. I vysoký krevní tlak – hypertenze je častější u mužů. Zaměřte se, ať už jste v jakémkoliv věku, že nebudete zbytečně přijímat vysoké množství nezdravého typu cholesterolu, označovaného LDL - lipoprotein s nízkou hustotou.
Cirhóza jater
Ach ano, opět ten alkohol. Játra, která jsou alkoholem prolévána až moc často, začnou jaterní buňky nahrazovat vazivovou tkání - lidově se říká “tvrdnutí jater”. Alkohol je toxin, který játra umí efektivně odbourat, ale samozřejmě pokud je něčeho moc, přestává to být po čase únosné. Jenom výjimečně existují chronická onemocnění, která způsobují tvrdnutí jater. Nejčastěji jde zkrátka o příčinu zcela zbytečného a neřízeného alkoholismu – v tom jsou mistři především muži.
Parkinsonova choroba je v poměru 3:2
Při Parkinsonově chorobě dochází k onemocnění centrální nervové soustavy. Ubývá nervových buněk, které produkují dopamin. Na tomto hormonu je v dnešní době spousta lidí téměř závislých – dopamin se vyplavuje, když dostaneme like na Instagramu nebo třeba při dívání se na porno. Dopamin však není pouze jen tak nějaký hormon. Je to neurotransmiter a látka, jež zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek pak ovlivňuje motorické schopnosti a celkový psychický stav. Starých mužů s parkinsonem jsou plné domovy důchodců, ale nemoc se nevyhýbá ani třicátníkům. I když jde o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění, lékaři ho dodnes neumí úspěšně léčit.
Dna, postrach obézních mužů
Dna je velmi bolestivé onemocnění, přesněji porucha metabolického systému organismu, která se projevuje extrémními záněty v kloubech. Tak velkou bolest přitom způsobují zcela maličké krystalky. Jde o krystaly kyseliny močové, které se pacientům s dna v prostorech mezi klouby vrství, tvoří nánosy a jsou extrémně ostré. Obézní muže tato nemoc postihuje nejčastěji z důvodu špatného stravování, s nímž velmi úzce souvisí. Jde hlavně o přemíru potravin s vysokým obsahem purinů. Velké množství jich je hlavně v mase, hovězím, vepřovém a také ve zvěřině – proto se této nemoci odjakživa říká nemoc králů (ti měli zvěřinu téměř denně). Puriny jsou také v alkoholu, mnoha luštěninách a ve zrajících sýrech.